Синият цвят на мъглата може би се дължи на малките ледени кристали, от които е образувана: цианид
438
Не само на Земята има мъгли. На Марс, Венера, Сатурн и Юпитер също кондензират прах, лед и други вещества. А на Титан, най-голямата луна на Сатурн, се наблюдава дори смог.
Ново проучване на атмосферата на Плутон, публикувано в списание Space, съобщава, че планетата (или планетата джудже, за каквато я обявиха) понякога е обвита в синя мъгла.
Космическата совалка на NASA, New Horizons, доближавайки Плутон през 2015 г., установи наличието на замръзнала мъгла. Планета джудже, подобно на луните Титан и Тритон, има атмосфера, съставена предимно от азот, метан и въглероден окис. На Титан мъглата се генерира от химични реакции между ултравиолетовите слънчеви лъчи и атмосферните елементи на луната. При Тритон и Плутон обаче причината за кондензация вероятно е друга.
Според проучването, ръководено от Панайотис Лавас (Panayotis Lavvas) от Университета в Реймс, Франция, анализизът на различни модели за генериране на мъгла на Плутон показва, че поради екстремно ниските температури* на планетата, вследствие на което се забавят всички атмосферни химични процеси, кондезът (поне в познатия ни вид) е невъзможен.

Живот за цианида
Синият цвят на мъглата може би се дължи на миниатюрните ледени кристали в атмосферата на Плутон, които носят циановодород. Тези кристали се утаяват от гравитацията и функционират като приемник за други прости, газови съединения, които се кондензират на повърхността им.
Ако цианидните ледени частици не бяха обвити от други съединения, биха се превърнали в газ. Това взаимодествие ги изолира и запазва.
В долното видео данни от космическата совалка на NASA, New Horizons, получени на 14 юли 2015 г., ни предлагат виуртуално пътуване около Плутон

* Средната температура на Плутон е -230ºC.